योकोहामा । जापान सरकार कम तौल भएका युवा वयस्क महिलाहरूको उच्च अनुपातलाई कम गर्ने प्रयासमा लागेको छ।
शरीरको छवि, आहार र जीवनशैली बानीहरूप्रति मनोवृत्ति अनुसन्धान गर्न अनुसन्धान समूह गठन गर्दै सोमबार स्वास्थ्य मन्त्रालयले जानकारी गराएको हो।
कम तौलले व्यक्तिगत स्वास्थ्यलाई बढी जोखिममा राख्ने र कम तौल भएका आमाहरूले नवजात बच्चाहरूको लागि खतरा प्रस्तुत गर्न सक्छने भएकोले स्वास्थ्य, श्रम र कल्याण मन्त्रालयले जोखिमहरूबारे सचेतना फैलाएर सामान्य तौल कायम राख्ने महत्त्वलाई प्रवर्द्धन गर्न समूहको खोजहरू प्रयोग गर्न चाहेको बताइएको छ।अत्यधिक र असंतुलित आहार, चालु आर्थिक वर्षदेखि मार्चसम्म, अनुसन्धान समूहले युवा महिलाहरूको खानपान र पोषणको बुझाइको चित्र प्राप्त गर्न र प्रवृत्तिहरू खिच्न कसरी सर्वेक्षण गर्ने भनेर समीक्षा गर्नेछ।
२०१९ राष्ट्रिय स्वास्थ्य र पोषण सर्वेक्षणले २०.७% महिलाहरूको २० वर्षमा कम वजनको बडी मास इन्डेक्स १८.५ भन्दा कम रहेको देखाएको छ।
जबकि ७०.४ को बिएमआई १८.५ र २४.९ बीचमा थियो, र ८.९ को २५.० वा माथिको अधिक वजन बीएमआई थियो।
कम तौल भएका व्यक्तिहरूको अनुपात अन्य उमेर समूहहरूको तुलनामा उच्च छ, र जापानको स्तर अन्य विकसित राष्ट्रहरूको तुलनामा ठूलो छ। २०१३ मा सुरु गरिएको सरकारको १० वर्षे हेल्थ जापान २१ योजनाको उद्देश्य २० वर्षमा कम तौल भएका बीएमआई भएका महिलाको प्रतिशतलाई २० प्रतिशतभन्दा कममा ल्याउने थियो।
यो असफल भएको छ। खानाको सेवन सीमित गर्नाले कुपोषण र एनीमियाका लक्षणहरू निम्त्याउन सक्छ, र त्यहाँ पनि पातलो हुन चाहने व्यक्तिहरू एनोरेक्सियाको विकासको बिन्दुमा पुगेका छन्, स्वास्थ्य विशेषज्ञहरू भन्छन्।
कम तौल भएका आमाहरूलाई कम तौलको बच्चा जन्माउने उच्च जोखिम हुन्छ जसमा शिशु २,५०० ग्राम वा सोभन्दा कम हुन्छ।
कम तौलमा जन्मेका बच्चाहरूलाई सजिलैसँग पोषक तत्वहरू भण्डारण गर्ने शरीरको संरचना हुने सम्भावना बढी हुन्छ र वयस्कमा जीवनशैलीसँग सम्बन्धित रोगहरू जस्तै क्यान्सर, हृदय रोग र मधुमेहको सम्भावना बढी हुन्छ भनिन्छ।
कागावा न्यूट्रिशन युनिभर्सिटीका एसोसिएट प्रोफेसर फुमी हयाशीले भने कि मिडिया र अन्य स्रोतहरूले “पातलो हुनु आदर्श हो भन्ने गलत सामाजिक मापदण्डहरूलाई धक्का दिएको छ।” “यद्यपि केही मानिसहरू चिन्तित हुन सक्छन् कि उपयुक्त तौलले उनीहरूलाई नयाँ फेसनहरूको आनन्द लिनबाट वञ्चित गर्छ, त्यहाँ सजिलै थकित नहुनु जस्ता फाइदाहरू पनि छन्। समग्र रूपमा समाजले आफ्नो मनोवृत्ति परिवर्तन गर्नु महत्त्वपूर्ण छ,” उनले भनिन्।

प्रतिक्रिया दिनुहोस् ।

Please enter your comment!
Please enter your name here